Září 2007

AquaPark-Tatralandia 07_08-2006

24. září 2007 v 19:06 | Cágr |  AquaParky
Jelikož jsme neměli opravený náš nový vůz museli jsme vyrazit naším vysloužilým Peugeotem 205, tak za náš cíl dovolené byl zvolen AquaPark-Tatralandia na Slovensku. Ubytování jsme našli a zamluvili na internetu v nedaleké vesnici Trstené viz.odkaz.
Na cestu jme měli ještě pěkné počasí, ale ten týden dovolené nám počasí vůbec nepřálo a to může být také důvod krytiky Tatralandie. V aguaparku jsme chtěli trávit několik dní a z toho důvodu jsme si koupili pernamentku a to byla asi osudová chyba. I když jsme dělali výlety po horách a do jeskyní v Tatralandii doporučuji trávit jeden den nebo maximálně víkend.
Už příjez na parkoviště odradí z důvodu sice velké plochy na parkování, ale hliněného povrchu což mi připadá u nového moderního areálu zvláštní. U vstupu samozdřejmě mraky lidí, pokladen otevřeno pár, takže si musíte vystát frontu a nakonec zjistíte, že pernamentky prodávají jenom u pokladny při hlavním vstupu. Takže nakonec kupujeme pernamentky i pro naši tříletou dceru, která se nevejde o pár centimetrů do výškového limitu (samozdřejmě nemůžou přimhouřit oko!).
Po vstupu do areálu je otázka kam si rozložit deku abychom to k tobogánům měli blízko - travnaté plochy pomálu a většinou ve svahu. Když je slunečno o umístění slunečníku radši nemluvím.
Ale proč jsme tu, to jsou hlavně tobogány a ty hodnotím velice dobře. Je jich zde hodně a vybere si snad každý-viz.foto.
Jsou zde tři vnitřní tobogány, jeden otevřený s dojezdem do venkovního termálního bazénu s možností sjetí na nafukovacím kruhu a dva uzavřené s dojezdem do vnitřního bazénu. Dále jsou zde dva otevřené venkovní bazény pro jízdu na nafukovačkách, jeden pro dvě osoby a druhý pro jednu - nafukovacích kruhů není sice moc, ale celkem se na ně nečeká asi z menší atraktivnosti těchto tobogánů a také jejich kratší délce. Vedle nich je otevřený tobogán pro pět osob a dva celkem prudké tobogány-viz.foto(na tom fialovém člověk letí chvíli vzduchem a na tom modrém zase hrne vodu pěkně před sebou - no prostě super adrenalin). Uprostřed areálu jsou čtyři tobogána z nichž dva jsou otevřené a dva uzavřené. Ty uzavřené hodnotíme velice dobře a to tobogán "černá díra" ve kterém letíte místy vzduchem aniž se dotýkáte tobogánu a také tobogán "kamikadze", kde jste volným pádem za tři sekundy dole. Na konci areálu je tobogán pro tři osoby, který se sjíždí po hlavě dolů na lehátkách neboli říkejme tomu třeba podušky či karymatky, které mají držátka což jsem ještě nikde jinde ve světě neviděl-viz.foto. Více najdete na oficiálních stránkách areálu viz.odkaz.
Fronty u tobogánů nebyli nejhorší, ale to mohlo být také tím zamračeným počasím. A když člověku byla zima vlezl do jednoho ze dvou vnitřních teplých bazénů s termální vodou. V obou bazénech jsou výřivky. V prvním na bederní část zad a v druhém pro celá záda viz.foto - konstrukce z nerezových trubek na kterou si lehnete, ovšem když je zde volno a to je hodně málo, většinou ráno,když v areálu není ještě tolik lidí.
Také atrakce pro děti, jak na suchu tak ve vodě, je zde mnoho a jsou všechny zadarmo v ceně vstupného (jako různé nafukovací atrakce,trampolíny,bludiště,opičí dráha na vodě atd.-viz.foto galerie).
Jsou zde také bazény bez termální vody,plavecký bazén a brouzdaliště. Na můj vkus dost studené,ale pro děti na vyblbnutí dobré.
V areálu je možnost vyzkoušet placenou atrakci "Tarzanie"-je to překážková lezecká lanová dráha. Na vyzkošení se nám zdála umístěná dost vysoko. Nedaleko odtud v areálu Jasná-Luková je poměrně nižší a také levnější, kterou bych doporučil začátečníkům před výstupem na vrchol Chopok.
Také bych se rád zmínil o stravování v areálu. Je zde sice mnoho stánků s občerstvením a také jedna samoobslužná restaurace,ale mají zde samá smažená nebo grilovaná jídla (tzv.předražené rychlovky). Ve všech stáncích jeden druh polévky o pivu radši ani nemluvím a zde se máte týden stravovat no prostě hrůza!!!
Kde se lidé schovají, když náhodou začne pršet nebo je jenom zataženo a zima není v areálu vyřešeno - své věci si nemáte kam dát. My jsme to řešili, jako asi většina zimomřivých lidí tak, že jsme si ráno ručníky a osobní věci nechali na dřevěných lavicích u stolů, které patřili k samoobslužné restauraci, kde je samozdřejmě zákaz konzumace vlastních jídel,ale o osobních věcech zákaz nemluví. Nikdo nás nevyhodil, jen občas odstrčil ručník když se chtěl najíst.
Abych stále jen nekrytizoval, doporučuji navštívit v areálu tzv."Vitální svět"! Je to vlastně soustava různých druhů saun a vodních radovánek. Už příchod do podzemí nás zaujal. Jedinou nevýhodou je samostatné vstupné, které si nelze zakoupit samostatně bez vstupenky do areálu. Pobyt ve vitálním světě je jednorázový a časově neomezený. U vstupu dostanete prostěradlo, které si omotáte kolem těla (bez plavek) a připadáte si jako ve středověkých lázních. Uprostřed je velká vana s vířivkami do které je vstup možný pouze na Adama a Evu. Na ostatní atrakce je to pouze na volbě vaší a ostatních účastníků. Přeji příjemné zážitky a mnoho krásných žen a mužů - pro stydlivky to není, vy zůstaňte raději doma!
Jestliže již vás to v aguaparku nebude bavit jako nás, zkuste navštívit nedaleký termální areál Bešeňová.


Dunajská Streda 08-2007

11. září 2007 v 12:46 | Cágr |  Termální koupaliště
Při zpáteční cestě z dovolené ve Velkém Mederu - Čalovo jsme se poslední den zastavili na termálním koupališti v Dunajské Strede. I když vstupné na dospělou osobu je poměrně lacinější než v Čalovu(100Sk), nakonec jsme platili rodiné vstupné v kterém naše čtyřletá dcera šla zadarmo, byli jsme rádi,že jsme toto místo nezvolili pro náš cíl dovolené. Vše zde bylo zastaralé,vybavené ještě za komančů-jak bazény, tak třeba dětské houpačky,nebo dřevěná lehátka. Od toho se taky odvíjela cena vstupného, také za tobogán se platilo-za jednu jízdu 10Sk(tak jsme ani nejeli, protože už podle vzhledu takový obyčejný tobogoš).
Jediný odpočinkový bazén s termální vodou je pro takový areál málo a asi proto dvě plavčice děti hned posílali ven jako kdysi v Mederu. Jinak by si tam ti důchodci ani neměli ani kam sednout. Voda sahala sotva po prsa a tak, když člověk chtěl být ponořen celý, musel si sednout na dno bazénu. I když vlastně ještě tam byl krytý sedací bazén s teplou vodou,ale tam byl takovej puch že se tam nedalo vydržet(nevím jak tam ty babky a dědkové můžou vydržet). Dětský bazén měl pro naše děti dost studenou vodu,tak tam ani nevlezli.
Služby v areálu byli celkem na dobré úrovni a za přijatelnou cenu-dali jsme si nějaké menu a celkem to ušlo. Travnaté plochy bylo dost i když stromů nic moc a tak jsme byli rádi, že jsme zde trávili jenom jeden den.
P.S. Za pár let to zde bude určitě na lepší úrovni (aspoň na úrovni Mederu), protože ve vnitřních budovách bylo vidět, že se zde budují nové bazény s vířivkami. Ale oproti maďarským termálním areálům budou ty slovenské vždy o krok zpět.
Více najdete na stránkách Termalparku viz.odkaz.

Velký Meder - Čalovo 08-2007

11. září 2007 v 10:14 | Cágr |  Termální koupaliště
Byla to spíš naše druhá dovolená,takový spíš prodloužený víkend (nahřát kloby). Loni jsme totiž na Slovensko zanevřeli viz.článek Aquapark-Tatralandia a řekli jsme si ,že tento rok zase vyrazíme k moři a protože každej čech jezdí do Chorvatska a my máme rádi písek a holka je ještě dost malá na nějaké větší cestování, tak náš cíl byl jasný Itálie-Caorle. Jsme taková poznávací rodina a naše heslo zní: "nejezdit dvakrát na stejné místo"! (nechápeme ty co tráví dovolenou na jednom místě několik let - i když to tam je sebelepší). Nakonec jsme zvolili termální lázně ve Velkém Mederu i když jsme tam už před lety byli,protože jsme slyšeli, že se to tam za poslední roky velice zlepšilo. Původní cíl měl být Dunajská Streda viz.článek. Nejteplejší bazén je jak krytý,tak venkovní a je v něm mnoho výřivek,které stále kolují a proto tam důchodci stále nevysedávají. Tyto výřivky jsou perličkové a někde i vodní a směřují na bederní část zad. Proud je velice silný - nejvíc kde jsem byl. Sedátka jsou z nerezových trubek a jsou umístěna tak, že při sezení vám nelezou ramena z vody a to je super. Do nejteplejšího bazénu s teplotou vody 38oC je upozornění zákazu vstupu,ale plavčík děti nevyhání tak jako tomu bylo v minulosti (tento zákaz je pravdě podobně kvůli složení zdejší vody,která by mohla mít vliv na vývoj kostí,ale nikde jsem se to nedočetl - a pár minunt nemůže přeci škodit,když tam dítě nevysedává hodinu jako někteří důchodci)-doporučeno je asi 20 minut.
V areálu je dost travnaté plochy na rozložení deky a také mnoho stromů, kde je možno využít stín.
Když člověk ráno přijde zavčas může zabrat nějakou lavičku nebo houpačku. I v sezóně je v bazénech volněji což mě mile překvapilo. Tobogány jsou ponechány původní,jsou zadarmo,ale jejich spoje nic moc. Využití pro malé děti je dobré. Nad bazény je úmístěn displej s aktuální teplotou vody a časem. Stejný displej s aktuální teplotou vzduchu je umístěn za stánky s občerstvením.
Stravovací služby jsou na dobré úrovni za celkem solidní ceny, hlavně ve dvou restauracích kde obsluhují. Není proto nutno si kupovat vstupenku na dva vstupy a stravovat se mimo areál. Jediné co se slováci ještě nenaučili točit pivo-točí to na jeden zátah a nahoře udělají pěnu,která spadne než si člověk pivo donese ke stolu. Ale co musím pochválit je řezané pivo(tzv.odrezané),půl světlé a půl tmavé pivo,které se v půlitru nesmíchá. To jsem u nás ještě nikde nepil-jde to jen z určitých druhů piv. Takové pivko doporučuji, to aspoň natočí pomalu,ale chvíli to trvá.
Jediné co bych areálu vytkl je nedostatek vnitřních prostorů v případě nepříznivého počasí, ale s tím jsem se setkal málokde.
Ubytování se dá sehnat v soukromí na internetu od 200Sk na osobu a noc. Dejte si pozor na vzdálenost místa od koupaliště a na ubytování na zahradě v tzv.kukaňích(mnoho lidí na jednom místě a v parnu nedýchatelno). Parkoviště u areálu stojí 60Sk a nikde poblíž nezaparkujete.
Tento areál vřele doporučuji - více najdete na jeho oficiálních stránkách viz.odkaz.